Dlaczego powinniśmy jeść 5 posiłków dziennie?

Dlaczego powinniśmy jeść 5 posiłków dziennie?

Współcześnie jesteśmy zalewani informacjami o tym co powinniśmy jeść, w jaki sposób i jak często. Wszędzie widzimy nieustannie powtarzające się hasło – jedz 5 posiłków dziennie. Czy faktycznie powinniśmy jeść tak często? Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Szybki styl życia i brak odpowiednich nawyków żywieniowych, często prowadzi do nieregularnego spożywania mniejszych lub większych ilości jedzenia. Odczucie głodu, które jest spowodowane zbyt długą przerwą w dostarczaniu składników odżywczych, często sprawia, że budzi się w nas wygłodniały zwierz i mamy ochotę zjeść całą lodówkę. Spożywamy wtedy zbyt dużą ilość produktów w ciągu jednego posiłku. Powoduje to wchłanianie zbyt dużej dawki energii, która powinna być równomiernie dostarczana w ciągu dnia.

Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść?

Spożywając 5 posiłków dziennie w odpowiednich odstępach czasowych, regularnie dostarczamy naszemu organizmowi stałą dawkę substancji odżywczych. Ma to zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, właściwy poziom wydzielania insuliny we krwi i przede wszystkim zapobiega to gwałtownym skokom glukozy (która odpowiada za odkładanie tkanki tłuszczowej). Posiłki powinny więc być niewielkie objętościowo i częste, spożywane co około 3-4 godziny.

Warto tutaj podkreślić, że regularne spożywanie posiłków, nie oznacza jedzeniu wszystkiego w dokładnie takich samych godzinach, co do minuty. Nie należy także trzymać się konkretnych godzin i np. rezygnować ze swoich obowiązków, by zjeść posiłek dokładnie o tej samej porze co wcześniej. Nie dajmy się zwariować. Trzeba znaleźć w tej kwestii balans i po prostu starać się jeść o podobnych porach.

Przygotowując swój jadłospis, warto pamiętać o tym, żeby dobrze rozplanować ilość przyswajanych kalorii w każdym z posiłków.

Procentowo, powinno to wyglądać mniej więcej w ten sposób:

I Śniadanie 25-30%
II Śniadanie 5-10%
Obiad 30-35%
Podwieczorek 5-10%
Kolacja 15-20%

Z każdej strony jesteśmy bombardowani komunikatem, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i oczywiście to prawda! Pełnowartościowe żarełko zapewni nam dobry start i przygotuje na cały dzień. Równie ważny jest też obiad. Mniej istotnymi posiłkami jest drugie śniadanie i podwieczorek, które powinny być zdecydowanie mniej kaloryczne. Kolacja powinna być jednocześnie syta i lekka. Warto tutaj obalić mit jedzenia tylko do godziny 18. Dobrą praktyką jest bowiem jedzenie kolacji około 2-3 godziny przed snem.

Dlaczego warto jeść 5 posiłków dziennie?

Regularne dostarczanie zbilansowanych posiłków pozwala organizmowi optymalnie wykorzystywać dostarczaną energię i niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych.

Poprawisz swój metabolizm

Według wielu badań, regularność posiłków wpływa na poprawę metabolizmu. Jedząc częściej, przyspieszamy procesu metaboliczne organizmu, co wpływa na redukcję tłuszczyku.

Skończysz z podjadaniem

Regularność w spożywaniu 5 posiłków dziennie sprawi, że nawet największy głodomorek zrezygnuje z czipsów między obiadem a kolacją. Przez to że jemy częściej, nie mamy ochoty na niezdrowe przekąski, bo zanim zaczniemy o tym myśleć, już jest czas na kolejny posiłek. Rozwiązanie idealne!

Lepiej kontrolujesz swoje łaknienie

Napady głodu to prawdziwa zmora osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu regularny rozkład posiłków. Przez to, że jemy często, nie ma miejsca na napady głodu, poprzez które bardzo łatwo przesadzić z ilością jednorazowego spożycia kalorii, co szybko prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej.

Lepiej się poczujesz

Regularne posiłki zapobiegają nagłym skokom insuliny, co wpływa na nasze lepsze samopoczucie. W ten sposób zmniejszamy napady senności i zmęczenia w ciągu dnia, praktycznie do minimum. Zamiast tego jesteśmy wypoczęci i mamy mnóstwo sił do działania np. na siłce. Co więcej, poprzez mniejsze skoki poziomu glukozy we krwi, lepiej śpimy.

Czy dieta pudełkowa może ułatwić regularne spożywanie 5 posiłków dziennie?

Jeśli chcesz ułatwić sobie regularne spożywanie posiłków, dieta pudełkowa będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dodatkowo, jest ogromną oszczędnością czasu. Czy nie lepiej przeznaczyć wolny czas na relaks czy pójście na siłownie zamiast na stać godziny przy garach? Korzystanie z usług cateringu powoduje, że automatycznie nabieramy nawyku regularnego jedzenia. Nasz organizm na pewno będzie zadowolony z takiego rozwiązania, przyspieszając przemianę materii i polepszając nasze samopoczucie. Zobacz, jakiego rodzaju diety znajdują się w naszej małpiej ofercie i wybierz coś dla siebie!