Nowoczesna dieta wegetariańska, a zamienniki mięsa

Dieta wegetariańska staje się coraz bardziej popularnym stylem żywienia wśród polskiego społeczeństwa. Podczas badań przeprowadzonych przez Maczfit w 2021 roku, ok. 21% ankietowanych zadeklarowało, że nie spożywa mięsa. Tendencja ta jest szczególnie widoczna wśród mieszkańców dużych miast. Powodów, dlaczego coraz większa liczba osób rezygnuje z produktów mięsnych w diecie może być wiele. Jednak, czym zastąpić produkty mięsne? Jak nie nabawić się niedoborów? Czym zastąpić mięso i jakie zamienniki mięsa możemy znaleźć na sklepowych półkach?

Dieta wegetariańska – czym się charakteryzuje?

Temat żywienia wegetarian należy zacząć od ważnego rozróżnienia. Wiele osób nadal myli dietę wegańską, od wegetariańskiej. Pierwsza z nich polega na odrzuceniu wszystkich produktów odzwierzęcych – nie tylko mięsa, ale także jajek, miodu, czy nabiału. Wegetarianizm natomiast wyklucza jedzenie istot żywych, w tym ryb i owoców morza. Wybór takiej diety często ma związek z etycznym postępowaniem, ale także podyktowany jest chęcią poprawy zdrowia, dbaniem o ekologię, czy najzwyczajniej niechęcią do mięsnego smaku.

Dietę wegetariańską poleca się w przypadku profilaktyki otyłości, chorób serca, nadciśnienia, czy cukrzycy typu 2. Jeśli nie uwzględniasz mięsa w diecie, zwróć uwagę na spożywanie pokarmów bogatych w wapń, żelazo i cynk. Nie zapominaj także o dostatecznym przyjmowaniu witaminy B12. Z pomocą mogą nadejść suplementy oraz żywność wzbogacana. Jeśli zamierzasz uzupełniać niedobory za pomocą suplementacji, warto skonsultować to z lekarzem.

Czym zastąpić mięso?

To, że dieta wegetariańska obfituje w warzywa i owoce to wręcz oczywistość. Są źródłem witamin, błonnika i węglowodanów. Należy jednak pamiętać, że sałata, czy pomidor nie zastąpią białka, które dostarcza nam spożywanie mięsa. Czym zastąpić mięso? Podstawą wegetarianizmu często są rośliny strączkowe. To właśnie ciecierzyca, soczewica, groch, czy czerwona fasola znajdują mnóstwo zastosowań we wspomnianej diecie. Możesz dodać go do makaronu bądź ryżu, zrobić z nich pulpeciki, pasztet, humus, a nawet ciasto! Równie popularnym zamiennikiem mięsa jest tofu – jego struktura jest jak gąbka, a więc sprawnie wchłonie marynatę. Możesz wybrać naturalne, wędzone lub już doprawione. Produkty bogate w białko wyszczególniamy w naszym innym wpisie.

Najczęściej wybierane zamienniki mięsa

Na półkach sklepowych możemy znaleźć coraz więcej produktów skierowanych konkretnie dla wegetarian, którzy poszukują smaku mięsa w roślinnych produktach. Gotowe zamienniki mięsa, to bezmięsne kiełbaski, wędliny, czy boczki. Zanim zdecydujesz się na zakup gotowej szamki, koniecznie sprawdź etykietę. Zdarza się, że ich składy wcale nie są korzystne dla zdrowia. Popularnym zamiennikiem mięsa jest także tempeh, produkowany z soi. Swoją włóknistą strukturą przypomina drób. Jeśli szukasz produktu podobnego wyglądem do mięsa postaw na owoc chlebowca (jackfruit). Nie znajdziesz w nim jednak białka. Od niedawna w sklepach możemy kupić edamame. Są to gotowane strąki młodej, niedojrzałej jeszcze soi. Oprócz białka zawiera duże ilości kwasów omega-3, błonnika, witaminy K oraz witamin z grupy B. Lubianym produktem przez wegetarian jest także seitan, nazywany „chińskim mięsem”. Doskonale sprawdzi się do gulaszu czy „zrazów”. Jeśli poszukujesz smaku ulubionego mięsa, kluczowym może okazać się odpowiednie przyprawienie.

Pamiętaj, że choć dieta wegetariańska kojarzy się ze zdrowym stylem życia, niekoniecznie zawsze okazuje się to prawdą. Od Ciebie zależy, czy będziesz codziennie szamał chipsy i frytki, czy zadbasz o zbilansowaną dietę. Jeśli obawiasz się, że Twoje bezmięsne żywienie może skutkować niedoborami, albo nie wiesz jak komponować takie posiłki – skorzystaj z usługi diety pudełkowej. Catering dietetyczny dostarczy Ci gotowe, zdrowe, zbilansowane i pełne witamin posiłki. Dodatkowo zaoszczędzisz cenny czas, który przeznaczyłbyś na zakupy, gotowanie i sprzątanie. W ofercie Gastro Monkey znajduje się dieta wege, a jeśli spożywasz mięso i chcesz skorzystać z oferty wegetariańskiej, nie musisz w pełni rezygnować z produktów mięsnych. Specjalnie z tej okazji została przygotowana w naszym menu dieta wegetariańska z rybami. Polecamy ją wszystkim mięsożercom i nie tylko – jest to zdrowa i ciekawa odmiana oraz poszukiwanie nowych, nieoczywistych smaków.